Dişeti Hastalıkları

Dişeti rahatsızlıkları toplum genelinde sanılanın aksine çok daha sık görülmektedir.

Dişeti Hastalıkları

Dişeti rahatsızlıkları, kızarık ve şiş dişeti görünümünün ve kanamanın olduğu “gingivitis” ten; dişeti çekilmesi, diş destek kemiğinin erimesi, diş sallanması ve düşmesine neden olan “periodontitis” e uzanmaktadır.

Dişeti hastalıklarının bazı akut durumlar dışında ağrısız gelişmesi, özellikle dişin destek kemiğinin eridiği periodontitislerde, hastanın hekime çoğu zaman geç başvurmasına sebep olmaktadır.

Dişeti Hastalıklarının Nedenleri

Kötü ağız hijyeni, dişeti rahatsızlıklarının baş nedenidir. Bunun yanı sıra dişeti hastalıklarını şiddetlendiren bazı durumlar da mevcuttur. Bunlar, hastayla ilgili olan sistemik, genetik ve/veya davranışsal durumlar olabildiği gibi eskimiş veya kötü yapılmış kaplama ve dolgular gibi sonradan oluşturulmuş durumlar da olabilmektedir. Bazı hallerde ise, genel sağlığı ilgilendiren bir takım hastalıklar ağız içinde belirti verir. Diyabetten lösemiye kadar değişebilen bu durumlar bir çok kez, ağız içi muayenesi sırasında şüphelenilen durumların incelenmesiyle ortaya çıkar.

Dişeti Hastalıklarının Tedavisi

Dişetinde kanama, kızarıklık ve şişlik görülen gingivitis; bir veya daha çok seans yapılan diş etrafı temizliği (detertraj) ve kişiye özel, uygun ağız bakımı eğitimi ile iyileştirilmektedir. Kemik kaybına neden olan periodontitisin tedavisi ise daha ayrıntılı ve uzun sürmektedir. Tedavi ile ağızda tutulamayacak kadar destek kemik kaybı gözlenen umutsuz dişlerin çekimi, diş etrafı temizliği, kemik erimesine komşu bölgedeki kök yüzeyi düzleştirilmesinin yapıldığı daha derin temizlik ile birlikte kişiye özel ağız bakımı eğitimi bu tedavinin ilk kısmını oluşturur.

Bunlardan sonra gereken bölgelere yapılan cerrahi müdahaleler sayesinde, kemik tozu uygulamaları ile eriyen bölgelerde dişin destek kemiğinin tekrar oluşturulması amaçlanmaktadır.

Bunlarla beraber ağız hijyenin kötüye gitmesine yol açan, çekilecek dişler, çürükler, kötü protezler ve eski doldular da tedavi edilip düzeltilmelidir. Tüm tedaviler sonrası hasta sıkı takibe alınmalı; iyileşme ve ağız bakımı durumuna göre kontrol sıklığı ayarlanmalıdır.

Adres

Merkez Mah. Abdi İpekçi Cad. No: 50 34164 Güngören / İSTANBUL

Çalışma Saatleri

Pzt-Cuma 24 Saat
C.tesi 06.00 - 23.00
Pazar Kapalı

Çağrı Merkezi

+90 212 504 09 99

Sosyal Medya