Diş Ağrısı ve Diş Apsesi

Dişi çürüten mikropların oluşan çürükten dolayı dişin sinir dokularına kadar ulaşması ya da dişin dokularının aşınarak, kırılarak dış ortamdaki sıcak, soğuk, tatlı vb. uyaranlara karşı diş içerisindeki sinir dokusunun savunmasız kalmasıyla ortaya çıkar.

Diş ağrıları diş etlerinin çekilmesinden kaynaklıda olabilmektedir çünkü diş eti çekilmesi sonucu dişin alt kısımları açığa çıkar dişte hassasiyet başlar ve zamanla çürüme gerçekleşir. Diş ağrıları büyük oranda belirttiğimiz sebeplerden dolayı gerçekleşmektedir.

Diş Apsesi Nedir, Nasıl Oluşmaktadır?

Dişin içinde ya da diş dokularında başlayıp dişin çevresini,  diş kök ucunu veya diş etini tamamen dolduran iltihabi sıvıdır. Apse irinli bir iltihap birikmesidir. Bu iltihap akyuvar, ölü doku ve bakterilerden oluşan yoğun, kötü kokulu bir sıvıdır. Apsenin nedeni genellikle bakterilerin neden olduğu enfeksiyondur.İki tür diş apsesi vardır. Bunlardan biri diş kökünde diğeri ise dişle diş eti arasında oluşan apsedir. Diş kökündeki apseler genellikle daha önceki bir diş tedavisi yüzünden, yaralanma veya tedavi edilmemiş diş çürüklerinden kaynaklanmaktadır. Diş etlerini etkileyen apseler ise daha çok ağız bakımına yeterince özen gösterilmemesinden dolayı oluşur.

Menü